Kuidas arendada laste intelligentsuse mänguasjade plokid, et edendada ruumilisi oskusi

- Dec 02, 2017-

Mänguasjad toetavad ruumilisi oskusi

Mitmetes uuringutes on teatatud seosest ruumioskuste ja ehitusmängude vahel.

Näiteks kui Yvonne Caldera ja tema kolleegid täheldasid 51 preschoolersi ehitustegevust, avastasid nad muster. Lapsed, kes näitasid suuremat huvi ehitus- ja mänguasjade plokkide vastu - ja ehitasid keerukamaid struktuure - paremini tegid ruumiandmete standardiseeritud katset (Caldera jt 1999).

Teised on sarnaseid linke (Oostermeijer jt 2014, Richardson jt 2014, Jirout ja Newcombe 2015) ning tulemused on mõtet. Ehituskonstruktsioonid julgustavad last katsetama ruumilisi suhteid ja mõtlemaksetevahelisi objekte. Selline praktika võib viia lastele parema ruumilise võimekuse arendamiseni ja eksperimentaalsed uuringud pakuvad tõendeid selle idee kohta.


  Kui grupp kindergartneritest juhuslikult määrati juhitava ehitusloomega tegelemiseks, siis said need lapsed ennekõike eakaaslasi ruumilise visualiseerimise, vaimse rotatsiooni ja blokeeringu testidel (Casey jt 2008).


Ja hiljuti, teadlased katsetasid teatud tüüpi ehitusploki mängimise mõjusid, mida nimetatakse "struktureeritud plokkideks". See juhtub siis, kui palume lastel mudelist või plaanist struktuuri paljundada ja tundub, et see suurendab ruumilist õppimist.

Pärast seda, kui 8-aastane rühmitus osales vaid viies, 30-minutise struktureeritud ploki mängimisega seanssis, näitasid nad vaimse pööramise paranemist - võime pöörata ja analüüsida 3-D kujuid "vaimu silmas".

Peale selle avastati aju skaneerimisel muutusi, kuidas ajud töödeldi ruumiandmetega. Kontrollrühma lapsed ei näinud neid muutusi (Newman et al 2016).